Lakër me petë

Pėr 1 masė duhet miell 2 grushta vezė 2 kokrra qumėsht me kosė e kripė lakėr e karrota tė grira sipas dėshirės vezė pėr lyrje 1 kokerr.Me miell, vezė, kripė e pak qumėsht ose kos zihet njė brumė mė i fortė se ai i burekut dhe lihet tė pushojė 10-15 minuta, pastaj hapen petėt jo shumė tė holla. Lakra dhe karrotat grihen me mullikens ose me thikė ne fije tė holla si kadaif, pastaj u hidhet krypė e piper.
– Nė fillim tė petės vihet pėr sė gjati lakra e pėrgatitur, mblidhet nė formė roleje, lyhet me vezė tė rrahur (tė tundura), me pak ujė dhe ngjitet. Pritet nė pjesė, mbyllen anėt duke tėrhequr pak peten qė tė mos dalė mbushja dhe skuqen nė sasi tė madhe lyre friturė.